Людям із порушенням зору
Побудовано на платформі
Повернутися до новин

ВСЕСВІТНІЙ ТИЖДЕНЬ ПРАВИЛЬНОГО ВИКОРИСТАННЯ АНТИБІОТИКІВ

Оголошення
16.11.2020

Щорічно в листопаді, починаючи з 2015 р. під девізом «Антибіотики: використовуйте обережно!», проводиться Всесвітній тиждень правильного використання антибіотиків (АБ), метою якого є підвищення обізнаності громадськості в усьому світі про проблему стійкості до протимікробних препаратів.

У 1945 році за відкриття пеніциліну Флемінгу, Чейну і Флорі було присуджено Нобелівську премію, що ознаменувало початок ери антибіотиків. І хоча антибіотики вважають найвидатнішим відкриттям у медицині XX сторіччя й універсальною зброєю проти більшості патогенів, проте поява резистентності до них загрожує поверненням в доантибіотикову еру. А якщо врахувати, що сучасне комфортне життя серйозно послабило імунітет людини, повернення в «допеніцилінову» еру може стати для світу тим самим апокаліпсисом, про який так багато говорять. Впродовж багатьох століть мільйони людей гинули від мікробів, жертвами яких стало куди більше людей, ніж загинуло у всіх війнах.

Антибіотикорезистентність (АБР) – нова загроза сьогодення.  Резистентність до антибіотиків – це процес, при якому у бактерій розвивається стійкість до антибіотиків.  В основі цього звикання лежить природний відбір. Усі бактерії, то володіють чутливістю до антибіотика, гинуть, а деякі, що виявилися до нього малосприйнягливими, виживають. Саме ці бактерії й починають нестримно розмножуватися – так з’являється резистентний штам. У цьому випадку ліки уже не можуть перемогти будь – які пагубні бактерії. Поширення резистентності збільшується катастрофічними темпами.

Основними причинами тотального поширення цього загрозливого явища стали надмірне й нераціональне застосування антибіотиків, у т.ч. сильнодіючих і широкого спектру, їх безрецептурний продаж та часте використання в сільському господарстві й ветеринарії, низький інфекційний контроль, недостатня поінформованість і недооцінка ситуації медичними працівниками.

Антибіотикорезистентність на сьогоднішній день виходить за рамки суто медичної проблеми, має величезне соціально – економічне значення й у розвинених країнах розглядається як загроза національної безпеки. За прогнозами ВООЗ уже через 10-20 років практично всі існуючі мікроорганізми придбають стійкість до антибіотиків. При цьому, за даними Європейського співтовариства, вже зараз щорічно реєструється близько 400 тисяч інфекцій із множинною стійкістю до антибіотиків, від яких гинуть 25 тисяч людей.

ПРОФІЛАКТИКА АНТИБІОТИКОРЕЗИСТЕНТНОСТІ: ЩО МОЖЕ ЗРОБИТИ КОЖЕН

Стійкість до антибіотиків може попередити кожен із нас. Ось прості правила:

  • Не займайтесь самолікуванням. Приймайте лише ті антибіотики, які призначив лікар.
  • Не переривайте лікування. Завжди завершуйте курс антибіотиків, навіть якщо вам стало краще.
  • Не продовжуйте курс лікування без відома лікаря. Ніколи не використовуйте антибіотики, які залишилися після курсу прийому .
  • Не консультуйте друзів, родичів, знайомих та не призначайте їм лікування. Ніколи не діліться антибіотиками з іншими.
  • Попереджуйте інфекції. Регулярно мийте руки, уникайте контакту із хворими людьми і вчасно робіть щеплення.

ПРОФІЛАКТИКА АНТИБІОТИКОРЕЗИСТЕНТНОСТІ: ЩО МОЖУТЬ ЗРОБИТИ МЕДИКИ

Медики відіграють провідну роль у правильному використанні антибіотиків  пацієнтами. Тож слід звернути увагу на 5 ключових рекомендацій працівникам  охорони здоров'я щодо попередження поширення резистентності до антибіотиків:

  • Чисті руки. Перед будь-якими маніпуляціями переконайтесь, що ваші руки, інструменти чисті.
  • Призначайте антибіотики виважено. Призначайте антибіотики відповідно до чинних рекомендацій доказової медицини і тільки в тому випадку, якщо вони дійсно необхідні.
  • Не нехтуйте тестом для визначення чутливості до антибіотику. Якщо це можливо, проведіть тест для визначення чутливості до антибіотику.
  • Проінформуйте пацієнта. Зверніть увагу пацієнта на дозування антибіотиків і тривалість лікування.
  • Контролюйте вакцинацію. Стежте, щоб ваші пацієнти були вакциновані відповідно до актуального календаря щеплень.

У ВООЗ наголошують, що навіть якщо винайдуть нові покоління ефективних ліків, загроза антибіотикорезистентності залишиться, якщо не зміниться поведінка кожного з нас.

Нагадуємо, про недопустиме безконтрольне застосування антибіотиків без призначення лікаря, самодіагностика й самолікування. Не дозволяється давати свої антибіотики іншим особам або використовувати залишки антибіотиків з простроченим терміном.

Звертайтеся за допомогою до фахівців, завжди виконуйте рекомендації лікаря та дбайте про своє здоров’я і здоров’я своїх дітей!

Бережіть себе та своїх близьких!

         Будьте здорові!

 

Обласний центр громадського здоров'я ДОР

2024 © Усі права захищено
Слідкуйте за новинами
Побудовано на платформі

Для забезпечення зручності у користуванні цим сайтом деякі сервіси використовують технологічні особливості, а саме - cookie. Таке функціональне рішення дозволить вам не вводити одну і ту ж інформацію кожен раз, коли ви повертаєтесь на цю сторінку, або переходите з однієї сторінки на іншу тощо. Залишаючись, ви даєте згоду на використання cookie.  Докладніше